گزارش/گفتگو

متن مصاحبه به مناسبت بزرگداشت روز بسیج کارگری برادر گرامی حسین رحمانی-دبیر جامعه کار استان اصفهان

سلام علیکم

با صلوات و احترام با توجه به اینکه در آستانه سالروز بزرگداشت روز بسیج کارگری هستیم ، خواهشمند است نسبت به پاسخ سوالات زیر محبت فرمائید :

1-مهمترین مشکل رکود در استان چیست و چطور می توان مشکل رکود و بیکاری را حل نمود؟

وجود مواردی همچون نرخ بالای سود بانکی، پرداخت تسهیلات با نرخ بالای سود بانکی، وجود قوانین دست و پاگیر، وجود بروکراسی پیچیده اداری و دیگر مواردی که سد راه سرمایه گذاری است و همچنین واردات بیرویه به خصوص کالاهای مشابه داخلی، قاچاق کالا را نیز افزود و تنها راه حل برون رفت از رکود و بیکاری مقابله به مثل است.

2-به نظر شما اقدامات عملی انجام شده در کشور/استان در حوزه اقتصاد مقاومتی چگونه بوده است و چقدر از تولید ملی و کار ایرانی حمایت شده است؟

پس از تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در کشور این ستاد در استان اصفهان نیز تشکیل شد و جناب دکتر طیب نیا وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی به عنوان جانشین ستاد در استان اصفهان تعیین شدند. این ستاد تا کنون جلسات متعددی برگزار نموده و مسائل مرتبط با حوزه اقتصاد مقاومتی را با مشارکت حداکثری دستگاه های اجرایی مرتبط بصورت مستمر مورد رصد خویش قرار داده و تصمیمات لازم در این باره را اتخاذ کرده است.

3-با توجه به نام گذاری سال 96 "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" از سوی مقام معظم رهبری چه کارهایی را می توان در استان عملی و اجرا کرد؟

به طور معمول هر زمان که صحبت از اشتغال پیش می آید اذهان معطوف ایجاد شغل می گردد. حال آنکه در خصوص اشتغال اولویت حفظ اشتغال پایدار موجود است و ایجاد مشاغل جدید در رتبه بعدی قرار خواهد داشت. بر این اساس بایستی بنگاه های اقتصادی مشکل دار استان شناسایی شده و اقدامات حمایتی لازم برابر آنچه پیشتر به آن اشاره شد برای تداوم فعالیت اقتصادی آنها بعمل آید. از این منظر علاوه بر جلوگیری از ریزش نیروی انسانی می توان به توسعه فعالیت های کارگاه و ایجاد اشتغال جدید نیز امیدوار بود.

4- با توجه به اینکه سال 96 اولین کنگره ملی شهدای کارگری است، برگزاری کنگره و یادواره شهدا چه کمکی به عمق بخشی انقلاب در جامعه کارگری خواهد داشت؟

توجه به این نکته ضروریست که میدان مبارزه و جهاد صرفا مربوط به دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی 8 ساله نیست. امروز هم میدان، عرصه جهاد و مبارزه است البته در گونه ای دیگر، امروز روزجهانی اقتصادی و فرهنگی است و حضور در عرصه جهاد نیازمند زنده نگه داشتن فضای رشادتها، ایثارگری ها و جانفشانی های دوران دفاع مقدس است. بدیهی است از آنجا که جامعه هدف این اداره کل مجموعه عظیم کارگری استان است، تبیین رشادتهای این عزیزان تاثیر به سزایی بر جامعه کارگری امروز خواهد داشت.

5-نقش بسیج به ویژه بسیج کارگری در شرایط فعلی و ارتقاء بهره وری تولید ملی را چطور ارزیابی می کنید؟

تعمق در پیام معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) به مناسبت تشکیل بسیج که فرمودند:بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوات یقین و حدیث عشق می دهد.

 

 

 

 

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید